Troska o dziedzictwo kulturowe leży w obowiązku każdego państwa. Zabytki o ważnym znaczeniu historycznym często wymagają renowacji. Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania, które przyczyniają się do przywrócenia ich świetności. Przykładem jest beton architektoniczny.
Właściwości betonu architektonicznego
Beton to materiał powszechnie spotykany w krajobrazie miejskim. Beton architektoniczny elewacyjny wyróżnia funkcjonalność oraz walory wizualne. Dlatego świetnie sprawdza się przy renowacji zabytków, pomagając przywrócić im pierwotny wygląd.
Bardzo ważna jest impregnacja betonu architektonicznego. Dzięki niej będzie on bardziej odporny na warunki atmosferyczne, a jego struktura stanie się mocniejsza.
Wykorzystanie betonu architektonicznego przy renowacji zabytków
Każdy producent betonu architektonicznego doskonale zdaje sobie sprawę, że sprawdza się on przy renowacji obiektów historycznych. Dzięki jego właściwościom zabytki odzyskują swój dawny wygląd. Jest to materiał, który pomaga zachować dziedzictwo kulturowe.
Omawiany kompozyt jest łatwy w formowaniu, a dodatkowo bez problemu można łączyć go z różnym tworzywami tradycyjnymi. Dlatego beton architektoniczny elewacyjny można stosować w różnych miejscach w przestrzeni publicznej, w tym miejscach o ważnym znaczeniu historycznym.
Zalety
Renomowany producent betonu architektonicznego może poszczycić się tym, że jego produkt cechuje się odpornością na ścieranie i dużą wytrzymałością. Jednocześnie jest dość lekki i zapewniający wiele możliwości konstrukcyjnych. Powierzchnie z betonu architektonicznego mogą być stylizowane na różne sposoby. Dlatego formy z niego wykonane są tak różnorodne.
Aby w pełni wykorzystać potencjał betonu architektonicznego, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Impregnacja betonu architektonicznego powinna być wykonana z należytą starannością. Impregnowana powierzchnia powinna zostać wcześniej dobrze oczyszczona, a metoda impregnacji dobrana odpowiednio do rodzaju konstrukcji.