czerwiec 23

Nikt nie ma wątpliwości, że lata 80 dwudziestego wieku zapisały się w historii świata jako jedna z najbardziej barwnych dekad pod kątem kulturowym. W tym czasie powstało nie tylko dużo popularnych i znaczących albumów muzycznych, ale także bajek oraz filmów, które niosły za sobą powiew nowoczesności i jednocześnie były zapowiedzią nadchodzącej pieśni przyszłości. Wśród bardzo popularnych bajek z tamtych czasów można było poznać takie tytuły jak Yattaman, W Królestwie Kalendarza (Yattodetaman) oraz Generał Daimos.

Co łączyło te wszystkie bajkowe seriale? Były w nich obecne roboty walczące ramię w ramię z ludźmi przeciwko złu, które zawsze miało określony i niecny plan przeciwstawienia się protagonistom. Jednak, w temacie bajkowych robotów – w tamtym czasie zdecydowanie przodowała bajka, o nazwie Transformers.

Od samego początku, Transformersy zyskały masę fanów na całym świecie i nawet z perspektywy czasu, stały się kulturowym fenomenem, który trwa do dzisiaj. Pierwszy odcinek tej bajki wyemitowano 17 września 1984 roku, a cała seria o nazwie G1 zakończyła się w roku 1987. Najważniejszym punktem Transformersów jest odwieczny motyw walki dobra ze złem, czyli między Autobotami (tymi dobrymi), którymi dowodzi Optimus Prime oraz Decepticonami (tymi złymi), dowodzonymi przez Megatrona. Na początku batalia ma miejsce na ich ojczystej planecie Cybertron, jednak w wyniku różnych okoliczności, walka przeniosła się na Ziemię. W większości przypadków Autoboty przybierają formę samochodów, jednak są też bohaterowie, którzy mają mechaniczną zdolność transformacji jednocześnie w samochód i helikopter/lub inną maszynę. Decepticony natomiast (ang. Deception – oszustwo, podstęp) przybierały najczęściej formę samolotów bojowych, ciężkich maszyn budowlanych oraz pojazdów typowo wojskowych. Postać głównego antagonisty, Megatrona, była znana z tego, że zamieniała się w czołg. Od czasu emisji pierwszej serii, Transformersy zakorzeniły się w popkulturze na tyle mocno, że po niedługim czasie zaczęły powstawać zabawki, które odwzorowywały znane roboty. Ich największa popularność zyskała na wadze w latach 90, kiedy następował większy rozruch w kierunku globalizacji.

Z czasem, powstało kilka nowych serii dotyczących przygód Transformersów, jednak nie były one tak popularne i rozpoznawane jak pierwsza seria z lat 80. Wszystko zmieniło się w roku 2007, kiedy do kin trafiła pierwsza filmowa adaptacja. Dzięki najnowszym technologiom komputerowym możliwość zobaczenia w kinie robotów transformujących się z prawdziwych samochodów oraz innych pojazdów była niesamowitym przeżyciem. Od tamtej pory mogliśmy cieszyć się kilkoma ekranizacjami, które raz dobrze rozwijały historie oraz wydarzenia związane z walką Transformersów, a innym razem, były tworzone w sposób chaotyczny i bez większego naszkicowanego planu, w jakim kierunku ma wszystko zmierzać. Najnowszy film z tej serii wszedł do kina w czerwcu 2023 i nosi nazwę „Transformers: Przebudzenie bestii” – gdzie możemy zobaczyć także roboty transformujące się w zwierzęta. Czy jest godny polecenia? Jak najbardziej!


Tagi: , ,
Copyright 2017. All rights reserved.

Opublikowano 23 czerwca 2023 przez OLEK in category "Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *